Konak Harita
Anasayfa Donanım Foto Galeri Hakkımızda Personel Referans Ziyaretçi Defteri
Bolu
Döviz Kurları
  Alış Satış
Dolar 5.7479 5.7582
Euro 6.3805 6.3920
Bolu
Toplam
Online
Bolu
Bolu Valiliği
Bolu Belediyesi
Bolu Spor
E-Türkiye
GeoCAD
Harita Mühendisi olmak işsiz kalmayacağınızın garantisidir.
Yayın Tarihi : 16.01.2009 21:52:54

Jeodezi ve Fotogrametri Mühendislerinin en zorlandığı konuların başında mesleğimizi tanımayan kişilere mesleğimizin anlatması gelmektedir. Mesleğimizin anlatılması konusunda başvurduğumuz en yaygın örneklerin başında; cümleye, hani cadde ve sokaklarda dürbüne benzer bir aletin içinden karşıdaki ince-uzun, kırmızı-beyaz bir tahtaya bakanlar varya diye başladığımız tasvir gelmektedir. Yollarda yapılan bu ölçme çalışması mesleğimizin sadece küçük bir parçasını oluşturmaktadır. Bunun yanında Jeodezi ve Fotogrametri Mühendislerinin mekansal planlamalar, coğrafi bilgi sistemlerinin oluşturulması, verilerilerin toplanması, verilerin analizi, verilerin yönetimi ve görselleştirilmesi başlıca uğraş alanları arasındadır.
İleri sınıf otomobillerde sürücüyü gideceği yere yönlendiren navigasyon sistemlerini hepimiz duymuşuzdur. Bu sistemlerde otomobilin yerini belirlemek için Uydu Konumlama Sistemleri GPS (Global Positioning System) kullanılmaktadır. GPS ile hassas ölçmeler yine Jeodezi ve Fotogrametri Mühendislerinin çalışma alanları arasındadır.


Bir barajın gövdesinin su kuvveti altında nasıl deforme olduğu, kıta plakalarının nasıl hareket ettiği, deniz seviyesinin nasıl yükselip alçaldığı, uydu görüntülerinde haritaların nasıl yapıldığı, uydu görüntülerinden faydalanılarak uzaktan algılama teknikleri ile çevre kirliliğindeki ve gecekondulaşmadaki artışın nasıl izlendiği Jeodezi ve Fotogrametri Mühendislerinin ilgi alanları arasındadır.
Meslektşlarımız; mesleki faaliyetlere altlık oluşturacak yatay ve düşey kontrol ağlarının oluşturulması, yeryüzü hareketlerinin izlenmesi ve mühendislik yapılarının kontrolü için deformasyon ölçmeleri ve değerlendirilmesi, karayolu, demiryolu, köprü, baraj, metro, tünel projeleri ve araziye uygulanması, uydulardan yararlanarak konum belirleme ve araç takip sistemleri, hava fotoğrafları ve uydu görüntüleri yardımıyla veri toplama ve işleme, yersel fotoğraflarla restorasyon faaliyetlerine altlık oluşturacak planların çizimi, çeşitli çalışmalara altlık oluşturacak büyük, orta ve küçük ölçekli sayısal (dijital) ve basılı topografik ve tematik haritaların üretimi, mekansal verilere ve haritalara ilişkin çeşitli multimedya, görselleştirme çalışmaları ve internet tabanlı sunumları, çeşitli konulara ilişkin mekansal veri tabanlarının ve coğrafi bilgi sistemlerinin oluşturulması, kentsel ve kırsal alan düzenlemeleri ve ilgili hukuki çalışmalar, imar uygulamaları, kadastro çalışmaları, kamulaştırma, taşınmaz (gayrimenkul) değerlemesi üzerine faaliyet gösteren resmi ve özel kurumlarda çalışmaktadır.

Jeodezi ve Fotogrametri Mühendislerinin çalıştığı bazı kurumlar ve kuruluşlar şunlardır:

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Belediyeler, İller Bankası Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ, Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Toprak ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Toplu Konut İdaresi, Orman Bakanlığı, TCDD, BOTAŞ, İGDAŞ, TEDAŞ, MTA, GAP İdaresi, DLH, DHM, TKİ, DİE, Harita Genel Komutanlığı, İnşaat Şirketleri, Harita Mühendislik Büroları, Harita Üretim Şirketleri, Coğrafi Bilgi Sistemi Şirketleri, Yazılım Şirketleri, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları, Emlakçılık Şirketleri, Madencilik Şirketleri, Üniversiteler vb.

Hizmetlerimiz Hizmetlerimiz